دانلود رایگان کتاب سیاهچاله ها از مسعود خیام

دانلود رایگان کتاب سیاهچاله ها از مسعود خیام

معرفی کتاب
واقعه خارق‌العاده‌ی کشف «سیاه‌چاله‌»، از مهم‌ترین تحولات علمی قرن اخیر به شمار می‌رود. این پدیده‌ی نوین ستاره‌شناسی جدید، به دنبال خود مسائل عمده‌ای را وارد قلمرو دانش و فلسفه کرده است. کتاب حاضر، کوششی است در تشریح بعضی از نکات مربوط به این هیولای مخوف آسمان‌ها.
در داخل این شی «سیاه‌چاله‌ها» قوانین اصولی حاکم بر جهان ما (حتی اگر در وجود چنین قوانینی تردید نداشته باشیم) ملغی شده و اصول مسلمه این جهان و همراه با آن، مفاهیم معمولی فضا و زمان از اریکه فرمان‌ورائی به زیر کشیده شده و در هم فرو می‌ریزند.
این کشف نه فقط جهان علم را دچار آشوب و اضطراب کرده است، بلکه بسیاری از عقاید پایه‌ای انسان عادی را (چه درباره محیط اطراف و چه درباره مکان خویش در جهان) به مبارزه طلبیده، به مخاطره افکنده و احیانا ویران می‌سازد. از این روست که اهمیت شناخت این پدیده برای انسان عادی، اگر بیش از اهمیت آن برای علوم نباشد کم‌تر هم نیست. زمانی که بشر کوشش می‌کند تا به سؤالات پایه‌ای زندگی و مرگ، چه در مورد جان‌داران و چه در مورد اجسام بی‌جان، پاسخ بگوید و تلاش می‌کند تا قدرت تعقل و خرد خود را به سرحد کمال برساند، «سیاه‌چاله»، مانند دیواری نهائی در مقابل چشمان بشر خودنمائی می‌کند.
برای توضیح، در این‌جا گفته ‌می‌شود که «سیاه‌چاله» به‌طور خلاصه در اثر فروریختن یک جسم سنگین(یک ستاره سنگین یا یک کهکشان معمولی) به طرف مرکز خود، تا‌ آن درجه از غلظت و فشردگی که هیچ‌چیز حتی نور قادر به فرار از سطح آن به خارج نباشد، به وجود می‌آید.
از هنگام نوشتن این کتاب تاکنون، تغییرات شگرف دیگری در جهان نجوم پدیدار شده است. به عنوان مثال: امروزه معلوم شده که کهکشان‌ها جزایر منفرد و مجزا نبوده و با یک‌دیگر برخورد می‌نمایند و حاصل این تصادمات به صورت‌های مختلف می‌باشد، که ایک یاز آن‌ها ایجاد«سیاه‌چاله‌»است. به طور کلی، اخیرا مشخص شده که فضا پرغوغاتر از آن است که در گذشته حتی تا همین ده سال پیش تصور می‌کردیم.
در فصل بندی کتاب «سیاه‌چاله‌ها» نظام زیر رعایت شده است. نخست تلاش شده تا ضمن معرفی سیاه‌چاله، درباره مدارک و شواهد نظری و تجربی گفتگو شود و سپس، چگونگی استفاده از سیاه‌چاله به عنوانی یک منبع انرژی تشریح شود. پس از آن شگفتی و وحشت درون این جسم مخوف مورد بررسی قرار گرفته است، مرگ مکتشف بی‌پروا در مسافرت به داخل این هیولا و نیز مسافرت در زمان و دیدن جهان‌های دیگر از جلمه مسائل بعدی این کتاب هستند و در پایان، نظرات جدیدی که با پیدایش سیاه‌چاله‌ها متبلور شده مورد بررسی قرار گرفته است. به عنوان مثال آمده است که چگونه یک شی به شدت فشرده‌شده می‌تواند شناخت جدیدی از سرآغاز و سرانجام جهان به ما بدهد، به‌طور کلی می‌توان گفت که پدیده سیاه‌چاله تجدید نظری کلی در جهان‌بینی علم نجوم را ایجاب می‌کند.

نام: سیاه‌چاله‌ها
نویسنده: مسعود خیام
ناشر: نشر گسترده
موضوع: علمی
زبان: فارسی
تعداد صفحات: ۲۱۸صفحه
حجم: ۲۶.۳MB
دانلود رایگان

توجه : دانلود بیش از 5000 عنوان کتاب pdf بصورت رایگان در کانال تلگرام مرسی بوک

https://t.me/mercibook

  • admin
  • هیچ
  • 122 views
  • 13 سپتامبر 19
برچسبها
مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید.

بهتر است دیدگاه شما در ارتباط با همین مطلب باشد.

0