دانلود رایگان کوروش کبیر ذوالقرنین قرآن -مولانا ابوالکلام آزاد

دانلود رایگان کوروش کبیر ذوالقرنین قرآن -مولانا ابوالکلام آزاد بصورت pdf, کوروش کبیر یکی از مشهورترین پادشاهان طول تاریخ است. او در علم تاریخ به عنوان پدر حقوق بشر جهان یاد می شود. باید بگوییم لقبی که تاریخ به او داده است را به هیچکس نداده است و افتخاری بالاتر از این برای یک حاکم در جهان نیست که در تاریخ بشریت چنین بزرگ از او یاد شود. اما این تنها تاریخ نبوده که با کوروش از در احترام وارد می شود. در کتابهای ادیان و آسمانی نیز کوروش را به نیکی یاد کرده اند من جمله در تورات.

http://s8.picofile.com/file/8349057518/photo_2019_01_16_01_36_30.jpg

دربارهٔ شخصیت حقیقی ذوالقرنین که در کتابهای آسمانی یهودیان، مسیحیان و مسلمانان از آن سخن به میان آمده، چندگانگی وجود دارد. کوروش سردودمان هخامنشی، داریوش بزرگ، خشایارشا، اسکندر مقدونی، چین شی هوان، یکی از ملوک حمیر گزینه‌هایی هستند که جهت پیدا شدن ذوالقرنین واقعی، دربارهٔ آنها بررسی‌هایی انجام شده‌است. ابوالکلام آزاد با تفسیر آیات ۸۲ تا ۹۵ سوره کهف دلایل استواری آورده‌است که ذوالقرنین موصوف، کوروش هخامنشی می‌باشد.
ابوکلام بیشتر بر موضوع نقش‌برجستهٔ انسان بالدار یکی از ستون‌های بازمانده از کاخ بارعام در پاسارگاد است تأکید علمی دارد. دربارهٔ این نقش، تفسیرهای بسیاری انجام شده‌است که ابوکلام این نقش را، ذوالقرنین می‌داند. ابوالکلام آزاد با تفسیر آیات ۸۲ تا ۹۵ سوره کهف و با استناد به وجود احادیث و روایاتی در مورد کوروش دلایلی آورده‌است که ذوالقرنین موصوف، کوروش هخامنشی می‌باشد. علامه طباطبایی دربارهٔ ذوالقرنین دانستن کوروش چنین نوشته‌است که «هر چند بعضی از جوانبش خالی از اعتراضاتی نیست، بلکه از هر گفتار دیگری انطباقش با آیات قرآنی روشن‌تر و قابل قبول‌تر است.» در تفسیر نمونه از نظریهٔ انطباق کوروش با ذوالقرنین به عنوان نظریهٔ برتر یاد شده‌است و بر تأیید این نظریه در تفسیر من هدی القرآن، تفسیر الفرقان و تفسیر المنیر اشاره شده‌است. در تفسیر المنیر با قاطعیت، ذوالقرنین، همان کوروش دانسته شده که دو طرف جهان را گشت و احتمالاً به خاطر شجاعتش به ذوالقرنین ملقب شد. ابوالکلام آزاد یکی از کسانی‌ست که کوروش را ذوالقرنین مذکور در قرآن می‌داند و معتقد است که ذوالقرنین ذکرشده در قرآن، کوروش است.

برای دانلود از وب روی دکمه دانلود در بالا کلیک کنید

برای دانلود از تلگرام اینجا را کلیک کنید

 

  • admin
  • هیچ
  • 19 views
  • 15 ژانویه 19
برچسبها
مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید.

بهتر است دیدگاه شما در ارتباط با همین مطلب باشد.

0