کتاب پروفسور و خدمتکار pdf

کتاب پروفسور و خدمتکار pdf

کتاب پروفسور و خدمتکار که با نام«استاد و خدمتکار» نیز شناخته می شود ،نوشته یوکو اوگاوا (-۱۹۶۲ )، نویسنده ژاپنی برنده جایزه یومیوری است.‌

در «استاد و خدمتکار»، راوی زنی است با تحصیلات ابتدایی و خانه‌دار که پسر نوجوانی دارد. او می‌پذیرد که خدمتکار یک استاد ریاضی باشد؛ ریاضیدانی که ۱۷ سال پیش در حادثه رانندگی دچار آسیب مغزی شده و این آسیب، شرایط روحی و روانی عجیبی برای او به وجود آورده است. او قادر نیست هیچ چیز جدیدی را به خاطر بیاورد و حافظه‌اش فقط ۸۰ دقیقه دوام دارد.

این استاد از طریق حل معماهای ریاضی منتشر شده در نشریات، روزگار می‌گذارند. عشق او به زیبایی اعداد تا حدی است که حتی این خدمتکار ساده را وادار به کلنجار رفتن با اعداد و ریاضیات می‌کند.

اوگاوا در این رمان جهانی خالی از نام خلق می‌کند. راوی اول شخص داستان با ضمیر «من» شناخته می‌شود و ارتباط او با پسرش و شخصیتی که «پروفسور» خوانده می‌شود، داستان زندگی خانواده‌ای غیرسنتی را شکل می‌دهد که گویی اعداد هم بخشی از این خانواده هستند.

«استاد و خدمتکار» داستان عشق ورزیدن ریاضیدانی به اعداد است و در خلال همین گفت‌وگوی پرفسور با اعداد، بخشی از زندگی در ژاپن مدرن هم به مخاطب نشان داده می‌شود.

پل استر، نویسنده مشهور امریکایی، درباره این کتاب گفته است:‌« «استاد و خدمتکار» اثری است کاملاً خلاقانه، بی‌نهایت دلنشین و به شدت تکان‌دهنده».

بعد از موفقیت این رمان در ژاپن، در سال ۲۰۰۶ فیلمی سینمایی بر اساس آن ساخته شد.

  • admin
  • هیچ
  • 474 views
  • 06 اکتبر 19
برچسبها
مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید.

بهتر است دیدگاه شما در ارتباط با همین مطلب باشد.

0